Akademickie Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych 2013

6 kwietnia 2013 roku w zimowej aurze odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Biegach przełajowych. 5. raz z rzędu organizatorem był Klub Uczelniany AZS Politechniki Łódzkiej.

W zawodach wzięło udział 558 zawodników i zawodniczek reprezentujących 59 uczelni z całej Polski. Kobiety miały do wyboru jeden dwóch dystansów — 3km i 6km, natomiast mężczyźni mogli wybrać 4,5km lub 9km. Rywalizacja odbywała się w bardzo trudnych jak na tę porę roku warunkach. Mimo odgarniętego śniegu trasa była miejscami dosyć śliska. Nie dało się też uniknąć błota, które nie miało litości na butów biegaczy. Ze względu na te trudności organizatorzy zdecydowali się na zmianę trasy biegu tak by omijała kultowa już górkę. Wśród kobiet najlepiej spisały się na 3km Katarzyna Broniatowska (Uniwersytet Rolniczy Kraków) oraz na 6km Matylda Szlęzak (Akademia Wychowania Fizycznego Kraków). W rywalizacji mężczyzn zaś na 4,5 km zwyciężył Krzysztof Gosiewski (Uniwersytet Kazimierza Wielskiego Bydgoszcz), a dystans 9km najszybciej przebiegł Marek Kowalski (Politechnika Gdańska). Drużynowo w klasyfikacji generalnej na najwyższym stopniu podium stanęły zawodniczki z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, przed Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach.Drużynową rywalizację mężczyzn wygrali zawodniczy Politechniki Lubelskiej, przed Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie i Akademia Górniczo-Hutniczą w Krakowie.