Akademickie Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych 2017

Łódź po raz 9. z rzędu gościła najlepszych studentów sportowców rywalizujących w Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych, których organizatorem jest Klub Uczelniany AZS Politechniki Łódzkiej.

Zawody odbyły się w słoneczną niedzielę (26 marca) na terenie dwóch parków – Baden Powella oraz 3-go Maja.

Organizowane cyklicznie mistrzostwa zgromadziły na linii startu  255 kobiet, które rywalizowały na dystansie 3km i 6km oraz 292 mężczyzn, którzy rywalizowali na dystansie 4,5km i 9km. W klasyfikacji drużynowej kobiet sklasyfikowano 45 uczelni natomiast w rywalizacji mężczyzn 46 uczelni. Najlepszą uczelnią wśród kobiet okazała się AWF Kraków, a wśród mężczyzn drużyna gospodarzy i organizatorów zawodów – Politechnika Łódzka.

Wyniki:

1. Kowalski Marek – Uniwersytet Gdański
  2. Głowala Robert – Politechnika Łódzka
  3. Parszczyński Łukasz – Uniwersytet Warszawski

Biegi główne poprzedziła rywalizacja w ramach „Biegu w Kasku”, część odbywającej się już po raz jedenasty ogólnopolskiej akcji „Dziewczyny na politechniki!” mającej na celu walkę ze stereotypowym podziałem na zawody „męskie” i „kobiece” i zachęcenie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do studiowania na kierunkach technicznych i ścisłych. W tym roku trasę w białym kasku przebiegło 53 uczestniczek. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: licealistki oraz studentki. Spośród studentek najlepsze okazały się Karina Kłodawska, Izabela Materek oraz Beata Krasoń, zaś na podium wśród licealistek stanęły Aleksandra Bednarek, Agata Boberek oraz Dominika Serafińska.  Nagrody wręczone dziewczynom ufundował rektor Politechniki Łódzkiej JM prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak.

Kontynuacją akcji „Dziewczyny na politechniki!” będzie Dzień Otwarty dla Dziewczyn na Politechnice Łódzkiej, który odbędzie się w czwartek 30 marca.

Oficjalna strona AMP w biegach przełajowych wraz z wynikami:

Oficjalny profil FB AMP w biegach przełajowych:

Oficjalna strona „biegu w kasku”:

Zawody zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej oraz Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia.

źródło: własne