Akademickie Mistrzostwa Świata w Unihokeju za nami!

W dniach 26-30.06.2018 Politechnika Łódzka była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Świata w unihokeju. 13 drużyn z 8 krajów (w tym drużyny męska i damska Polski) przez 5 dni rywalizowała o tytuł mistrzowski. Były to już trzecie, po AMŚ w biegach przełajowych w 2012 oraz w brydżu sportowym w 2016r, zawody tej rangi organizowane przez KU AZS PŁ.

Niestety, tym razem naszej reprezentacji nie udało się wywalczyć medali. Kobietom w meczu o 3. miejsce nie udało się pokonać wielokrotnych mistrzyń poprzednich edycji AMŚ – Szwedek, zaś mężczyźni  fazę grupową zakończyli na 3. miejscu, bez szans na dalszą walkę o podium. Ostatecznie po złoty medal w turnieju mężczyzn sięgnęli Czesi, którzy w zaciętym finale pokonali drużynę Szwajcarii. Brąz przypadł Finlandii, co jak przyznali sami zawodnicy, było dla nich dużym rozczarowaniem. Nie zawiodły jednak ich rodaczki, stając na najwyższym stopniu podium w turnieju kobiet, zwyciężając w finale z reprezentantkami Czech. Brąz zdobyły wspomniane wcześniej Szwedki, co również było swoistym zaskoczeniem.

Areną zmagań była przede wszystkim Zatoka Sportu, której hala w części suchej została specjalnie przygotowana na tę imprezę. Po mistrzostwach na wyposażeniu obiektu pozostają bandy i bramki do unihokeja, którego sekcje ma nadzieję rozwijać KU AZS PŁ. AMŚ było też okazją do zaprezentowania swoich możliwości dla Centrum Multimedialnego PŁ, które odpowiadało za niezwykle profesjonalną transmisję wszystkich meczy z Zatoki Sportu oraz Hali Sportowej MOSiR przy ul. Skorupki, na której rozgrywana była część meczy.

Tradycyjnie, impreza nie mogłaby odbyć się bez ogromnego wsparcia wolontariuszy – przy AMŚ pracowało ich około 100. Zarówno studenci PŁ, uczniowie z łódzkich szkół, jak i goście z całej Polski i zagranicy wspólnie pracowali na sukces wydarzenia, zapewniając sprawny przebieg zmagań sportowych, a także służąc pomocą wszystkim uczestnikom.

Zawody zakończyły się w sobotę, 30.06. Mecz finałowy mężczyzn oraz ceremonię zamknięcia zaszczycił swoją obecnością JM rektor PŁ Sławomir Wiak, który po zamknięciu mistrzostw uroczyście przekazał flagę FISU (Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego) na ręce organizatorów przyszłej edycji AMŚ w unihokeju w Koper w Słowenii.

Ostateczna klasyfikacja drużyn:

MĘŻCZYŹNI

1. Czechy
  2. Szwajcaria
  3. Finlandia
  4. Słowacja
  5. Polska
  6. Singapur
  7. Japonia

KOBIETY

1. Finlandia
  2. Czechy
  3. Szwecja
  4. Polska
  5. Singapur
  6. Japonia

Oficjalna strona AMŚ w Unihokeju

Oficjany profil fb AMŚ w Unihokeju

Pomimo zakończenia AMŚ w unihokeju, KU AZS PŁ nie zwalnia tempa – już w październiku klub będzie organizatorem kolejnej imprezy z cyklu Akademickich Mistrzostw Świata – tym razem w cheerleadingu. Będzie to pierwsza edycja mistrzostw w tym bardzo widowiskowym sporcie.

Oficjalna strona AMŚ w Cheerleadingu