Porozumienie w sprawie organizacji EUSA Games 2022 podpisane!

29 listopada oficjalnie ogłoszono podpisanie porozumienia w sprawie organizacji Europejskich Igrzysk Studenckich, które odbędą się w Łodzi w lipcu 2022 roku. W konferencji w rektoracie PŁ udział wzięli przedstawiciele wszystkich stron umowy: prezydent miast Łodzia Hanna Zdanowska, prezes Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego (EUSA) Adam Roczek, prorektor ds. nauki Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Ireneusz Zbiciński oraz sekretarz generalny Akademickiego Związku Sportowego Dariusz Piekut. Dołączyła do nich również dwójka wybitnych sportowców – studentów PŁ: Dorota Banaszczyk – mistrzyni świata w karate oraz Marcel Wągrowski – medalista mistrzostw Polski i Europy w pływaniu.

Decyzja o przyznaniu Igrzysk dla Łodzi zapadła już w kwietniu bieżącego roku podczas Zgromadzenia Ogólnego EUSA w Madrycie, ale dopiero w listopadzie udało się sfinalizować wszystkie formalności. Proces, który potrwał pół roku był niezbędny do tego, żeby wszyscy kluczowi partnerzy się porozumieli – mówił Adam Roczek, prezes EUSA. Jestem szczęśliwy, że te zawody odbędą się w Polsce, ponieważ Akademicki Związek Sportowy jest jednym z najważniejszych federacji sportu akademickiego nie tylko w Europie, ale również na świecie. Do roku 2018, AZS zorganizował w Polsce 23 imprezy z cyklu Akademickich Mistrzostw Europy oraz 33 Akademickie Mistrzostwa Świata. Europejskie Igrzyska Studenckie są więc naturalnym kolejnym krokiem w rozwoju organizacji. Według szacunków EUSA, na EUG w Łodzi przyjedzie około 5000 uczestników, czyniąc z nich największą imprezę sportowa w historii Polski.

Prezydent Hanna Zdanowska zapewniła zgromadzonych przedstawicieli mediów, że Łódź na wyzwanie jest gotowa – z punktu widzenia infrastruktury sportowej, igrzyska mogłyby się odbyć nawet w tym roku. Środki, które zaangażowaliśmy jako miasto, ale również jako Politechnika Łódzka, w piękne obiekty sprawiają, że mamy doskonałą bazę. Łódź powoli wyrasta na należne sobie miejsce na sportowej mapie Polski – podkreślała prezydent Zdanowska. Zgodnie z porozumieniem, podczas Igrzysk rozegrane zostaną konkurencje w 18 dyscyplinach sportowych – organizatorzy zdecydowali się na wprowadzenie 5 dodatkowych dyscyplin do 13 wymaganych przez EUSA. W programie zobaczyć można z pewnością zmagania m.in. w piłce siatkowej, piłce nożnej, koszykówce, ale również karate i pływaniu.

Na Igrzyska należy patrzeć jednak nie tylko jako zawody sportowe – w wydarzeniu tej rangi niezwykle ważne jest również dziedzictwo, które po sobie pozostawia. Infrastruktura, promocja miasta i kraju wśród zagranicznych studentów, wzbogacenie oferty sportowej łódzkich uczelni wyższych – to tylko niektóre z celów, jakie stawiają sobie organizatorzy. Wraz z podpisaniem porozumienia, ruszają oficjalne przygotowania do Igrzysk, a ich postęp będzie można sprawdzić już podczas Akademickich Mistrzostw Europy w badmintonie, które odbędą się w Łodzi w 2019 roku jako impreza testowa przed EUG.