13-stka szczęśliwa dla naszych żeglarzy!

Tradycyjnie Akademickie Mistrzostwa Polski w żeglarstwie rozegrano na Jeziorze Niegocin. Po raz pierwszy jednak pogoda dopisała podczas wszystkich 3 dni regat. Wiało dosyć równo z siłą 3-4°B, a temperatura powietrza dochodziła do 30°C. W stosunku do ubiegłych lat zmieniona została trasa biegów – z trapezowej na trapezową zewnętrzną i wewnętrzną. Do zawodów zgłoszonych zostało 70 jachtów z 30 uczelni. Politechnikę Łódzką reprezentowały 3 załogi:

z nr 31 Iga Petri – sternik, Patryk Powiłan – szotmen, Bartosz Kawencki – balast

z nr 32 Jakub Szymankiewicz – sternik, Grzegorz Woźniak – szotmen, Sebastian Waliszek – balast

z nr 35 Adam Śnieżewski – sternik, Łukasz Pastwa – szotmen, Witold Gibki – balast

We wtorek (31.05) rozegrano 3 wyścigi eliminacyjne w dwóch flotach – A i B. Dużym osiągnięciem dla nas był awans dwóch załóg do finału Floty Złotej, do której kwalifikowało się 18 pierwszych jachtów z każdej z flot. Załoga Adama awansowała z grupy A na 15 miejscu, a Igi z B na 18. Kuba we flocie B zajął 25 miejsce.

Po pierwszym dniu biegów finałowych w którym odbyły się 4 wyścigi załoga Igi zajmowała 30 miejsce, Adama – 33, a Kuby – 48. W czwartek z uwagi na zakończenie regat przeprowadzono już tylko 2 biegi, w tym drugi z bardzo wydłużoną halsówką i trwający około 25 min dłużej od wcześniejszych. Kuba poprawił dotychczasową lokatę, Adam utrzymał, a Iga niestety spadła o dwa miejsca. Ostatecznie nasze załogi ukończyły starty na:
32 miejscu – załoga nr 31 –  Iga, Patryk, Bartek

33 miejscu – załoga nr 35 – Adam, Łukasz, Witek

47 miejscu – załoga nr 32 – Kuba, Grzesiek, Sebastian

Drużynowo Politechnika Łódzka wywalczyła 13 miejsce, a w klasyfikacji uczelni technicznych 6. Nie udało nam się powtórzyć sukcesu sprzed 2 lat, jednak w historii wszystkich startów osiągnęliśmy bardzo dobry wynik. Iga startująca w AMP w żeglarstwie po raz piąty, ale pierwszy raz jako sternik zaliczyła bardzo dobry rezultat. Adam po mało udanym debiucie w roli sternika w zeszłym roku, na który złożyło się wiele czynników, pokazał teraz co potrafi. Kuba odnotował najwyższą lokatę z dotychczasowych. Załoganci Patryk i Sebastian sprawdzili się jeszcze lepiej niż poprzednio, a nowi członkowie – Bartek, Łukasz, Witek i Grzesiek już reprezentują wysoki poziom. Wszystko to pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Po regatach - Patryk, Witek, Adam, Łukasz, Iga, Kuba, Grzesiek, Bartek
Po regatach – Patryk, Witek, Adam, Łukasz, Iga, Kuba, Grzesiek, Bartek