Doskonały rezultat naszych piłkarek ręcznych w półfinale AMP!

W dniach 3-6.05.2018 odbyły się w Bydgoszczy Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce ręcznej kobiet – półfinał A, w którym wystartowało 17 zespołów, w tym reprezentacja naszej uczelni, prowadzona przez duet Agnieszka Kowalska (trener) – Szymon Kubicki (kierownik drużyny). Nasze reprezentantki zajęły w nich wysokie, drugie, miejsce, zapewniając sobie tym samym awans do turnieju finałowego w Opolu i rozstawienie przed losowaniem grup.

Nasza drużyna, oparta głównie na zawodniczkach klubu Politechnika ChKS Łódź, rozpoczęła turniej od meczu z, jak się okazało, najtrudniejszym z rywali, czyli drużyną AWF Warszawa. Był to bardzo zacięty pojedynek, w którym kluczem do sukcesu okazała się lepsza obrona łodzianek oraz wspaniałe interwencje Karoliny Szczurek w bramce. Co ważne, Karolina zachowała fantastyczną formę przez cały turniej, i została wybrana najlepszą bramkarką całego turnieju!!! Losy meczu z AWF Warszawa były do ostatniej minuty nierozstrzygnięte, jeszcze na niecałą minutę przed końcem meczu był wynik 10:10, jednak to nasze reprezentantki lepiej wytrzymały presję i ostatecznie zwyciężyły 11:10, znacznie ułatwiając sobie kwestię awansu do dalszych rozgrywek. Dwa kolejne mecze w grupie przebiegały już pod dyktando zespołu Politechniki Łódzkiej. W obu meczach doskonale funkcjonowała obrona oraz kontratak. Warto tu nadmienić, że nasz zespół w całych mistrzostwach stracił najmniejszą liczbę bramek. Mecz z AZS UMK Toruń zakończyliśmy wynikiem 35:5, a z AZS SGGW Warszawa 30:6, wygrywając grupę A i awansując do kolejnej rundy zmagań, gdzie zmierzyliśmy się z drugim zespołem z grupy D, czyli Uniwersytetem Warszawskim.

Drużyna z Warszawy, pomimo prowadzenia łodzianek 4:0 nie zamierzała oddać meczu bez walki i szybko nadgoniła wynik, do przerwy przegrywając jedynie jedną bramką (8:7). Po zmianie stron Politechnika Łódzka szybko odskoczyła na kilkubramkowe prowadzenie i nie oddała go już do końca, wygrywając ostatecznie 17:11 i awansując do półfinału. W meczu półfinałowym naszym przeciwnikiem był zespół Politechniki Gdańskiej, z którym nasze zawodniczki mierzyły się dwa lata temu w finałach AMP i w meczu o złoto w typie uczelni technicznych przegrały z koleżankami z Gdańska, więc ten mecz był dla nich rewanżem za poprzednią porażkę. Podrażnione reprezentantki AZS Politechniki Łódzkiej nie mogły jednak przez długi czas znaleźć odpowiedniego rytmu gry, a co gorsze, już w pierwszych minutach poważnej kontuzji barku uległa jedna z podstawowych zawodniczek naszej ekipy, Izabela Rzeszotek. Co jednak bardzo ważne, zmienniczki okazały się równie skuteczne i pomimo kiepskiego wyniku do przerwy (5:7), potrafiły w drugiej połowie pokazać sportową złość i zdominowały zespół z Gdańska, wygrywając ostatecznie 19:13.

W finale przyszło nam się zmierzyć ponownie z drużyną AZS AWF Warszawa. Pomimo dużego zmęczenia, braku rozgrywającej, grania z kontuzjami, nasz zespół pokazał w pierwszej połowie klasę i utrzymywał kontakt z przeciwniczkami, do przerwy przegrywając zaledwie jedną bramką. Niestety po przerwie nasze przeciwniczki wykorzystały atut siły i wydolności (w końcu to AWF), i „odjechały” naszej drużynie. Mecz zakończył się rezultatem 19:12 dla AWF, aczkolwiek naszym zawodniczkom i tak należą się ogromne brawa za wspaniałą grę, świetne miejsce i rozstawienie na finałach. Co szczególnie cieszy, praktycznie wszystkie zawodniczki wzięły na siebie ciężar zdobywania bramek, co pokazuje, jak wyrównany mamy zespół.

Teraz pozostaje nam czekać na finały AMP w Opolu, które odbędą się w dniach 30.05-03.06.2018, na których nasza drużyna będzie na pewno jednym z kandydatów do medalu. Trzymamy kciuki!!!

Skład zespołu i rzucone bramki:

Karolina Szczurek – bramkarka

Katarzyna Szymańska – bramkarka