Akademickie Mistrzostwa Europy w siatkówce za nami!

W ostatnim tygodniu lipca KU AZS PŁ żyło siatkówką, za sprawą Akademickich Mistrzostw Europy, które odbyły się w dniach 26 lipca – 2 sierpnia. Była to jak do tej pory najbardziej wymagająca impreza międzynarodowa organizowana przez Klub – na 9-dniowe mistrzostwa przyjechało około 450 uczestników z 16 krajów.

Mistrzostwa rozpoczęła ceremonia otwarcia w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. W imieniu Uczelni, uczestników powitał prorektor ds. nauki, prof. Ireneusz Zbiciński, przypominając, że piłka siatkowa jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. Wśród zaproszonych na ceremonię gości znaleźli się również: Prezydent Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego Adam Roczek, Przewodniczący Rady Miasta Łodzi Marcin Gołaszewski oraz Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, który oficjalnie otworzył mistrzostwa.

Rywalizacja sportowa rozpoczęła się w sobotę 27 lipca. W turnieju mężczyzn wystartowało 14 drużyn uniwersyteckich, a w turnieju kobiet – 15, łącznie 29 drużyn – to najlepsza frekwencja na tych mistrzostwach od 10 lat. Wśród drużyn nie mogło zabraknąć reprezentacji Politechniki Łódzkiej – w mistrzostwach wystartował zespół zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mecze rozgrywane były na 3 obiektach w Łodzi – hali sportowej MOSIR przy ul. Małachowskiego, hali UKS Anilana oraz hali WSIU Angelica.

Po tygodniu rozgrywek, w turnieju kobiet ostatecznie triumfowały Włoszki z Uniwersytetu w Bolonii, pokonując w finałowym meczu Turecki Uniwersytet Aydin w Istambule. Brązowy medal wywalczyła drużyna Uniwersytetu w Rijece (Chorwacja). Tytuł Akademickiego Mistrza Europy mężczyzn obroniła reprezentacja Uniwersytetu Beykent (Turcja), w trzech setach wygrywając finał przeciwko Uniwersytetowi w Osijeku (Chorwacja). Trzecie miejsce przypadło Francuskiemu Uniwersytetowi w Montpellier.

Niestety, mistrzostwa nie okazały się szczęśliwe dla gospodarzy – drużyna kobieca, która już w fazie grupowej musiała zmierzyć się ze złotymi i srebrnymi medalistkami, zakończyła turniej na 12. miejscu. Rozgrywki lepiej rozpoczęły się dla reprezentacji męskiej – z łatwością wygrali pierwszy mecz przeciwko Norwegom, lecz w kolejnych meczach musieli uznać wyższość rywali, plasując się ostatecznie na 8. miejscu.

Akademickie Mistrzostwa Europy w siatkówce kończą plany organizacyjne Klubu na 2019 rok, będąc  jednocześnie kolejną imprezą testową przed Europejskimi Igrzyskami Studenckimi w 2022 roku. Już w 2020 do Łodzi zawitają z kolei najlepsi studenci – szczypiorniści na Akademickie Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej.